Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

lekarze specjaliści > Nadwrażliwość zębów > Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Specjaliści Radzą

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Czy odczuwacie Państwo dyskomfort i nadwrażliwość na zimno, smak kwaśny, słodki i ostry?
Aby dokładnie zrozumieć dlaczego tak się dzieje warto poznać anatomie zęba.
Ząb zbudowany jest z korony, szyjki i korzenia. Korona jest częścią, którą widzimy uśmiechając się do siebie w lustrze. Szyjka jest to część zęba gdzie kończy się szkliwo. W warunkach prawidłowych do tego miejsca sięga kość, w której znajduje się ząb wraz z dziąsłem i tzw kieszonką dziąsłową. Korzeń zęba jest pokryty cementem korzeniowym. Ta część zęba zrasta się za pomocą specjalnych więzadeł z kością z zębodołu.
Korona zęba pokryta jest szkliwem. Jest to najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu i nie posiada ona unerwienia. Pod szkliwem znajduje się zębina, której budowa jest dość niezwykła - są to rureczki ściśle ułożone obok siebie. Znajdują się w nich mikro nerwy odchodzące promieniście od komory i kanałów zębów.
Nerw zęba znajduje się w komorze i kanałach i to właśnie stąd rozchodzą się mikro nerwy w kierunku szkliwa i cementu korzeniowego. To właśnie te mikro nerwy odpowiadają za wrażliwość zębów.

Dlaczego dochodzi do nadwrażliwości zębów i co może być tego przyczyną?

Mikro nerwy, które zostały odsłonięte, maja kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Podrażnienie ich doprowadza do nieprzyjemnych odczuć i nadwrażliwości na zimno, smak kwaśny, słodki i ostry.
Przyczyn nadwrażliwości jest kilka:
1. stany zapalne toczące się w obrębie dziąsła i kości
2. nieprawidłowe mycie zębów lub niewłaściwy dobór akcesoriów do mycia zębów, które mogą doprowadzić do zniszczenia szkliwa
3. przyczyna funkcjonalna związana z nieprawidłowymi kontaktami zębów doprowadzającymi do wykruszenia szkliwa lub zaniku kości.
4. problem związany ze ścieraniem zębów np zgrzytanie, prowadzących do wytarcia szkliwa i odsłonięcia unerwionej zębiny.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione przypadki najważniejszą sprawą jest wyeliminowanie przyczyn powodujących nadwrażliwość. W innym przypadku będzie ona miała tendencje do powracania, bądź utrzymywania się przez dłuższy czas.

Jak działać w przypadku utrzymującej się nadwrażliwości?

Niewątpliwie najważniejszym czynnikiem wpływającym na usunięcie nadwrażliwości jest jej diagnostyka.
Określenie przyczyny wpłynie na dobór odpowiedniego sposobu postępowania i wyeliminowanie nieprzyjemnych odczuć związanych z nadwrażliwością.
Diagnostykę przeprowadzi lekarz dentysta, który zaleci lub wdroży odpowiednie postępowanie co pozwoli pacjentowi na powrót do stanu komfortu.

Dlaczego nadwrażliwość zębów czasem ustępuję, a po pewnym czasie powraca?

Taka sytuacja związana jest z tym, iż kanaliki z mikro nerwami z czasem ulegają tzw "zabudowaniu". Ta część "zabudowy", która zamknie dostęp do mikro nerwu pod wpływem czynników zawartych w pokarmie może ulec zniszczeniu, a to powoduje powrót do nieprzyjemnych odczuć.
Warto również pamiętać, iż pasty do wrażliwych zębów pełnią jedynie rolę łagodzącą objawy i nie są środkiem leczniczym.

Anita Ruczko - Artedentyka

Artedentyka by Anita Ruczko
ul. Pustułeczki 23, Warszawa
22 899 13 72


Nadwrażliwość zębów

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl